Aneta Langerová: Ústup ze slávy vs. kvalitní hudba

  • Aneta Langerová: Ústup ze slávy vs. kvalitní hudba Fotogalerie (21)
    • 19.11.2007
    • Tisk

    Aneta Langerová, první a hudebně zároveň i poslední Česká Superstar, zažila v posledním roce znatelný ústup ze slávy. Ten by se dal nazvat propadem na úkor zkvalitnění hudby a přechodu k osobitějšímu stylu. Aneta přestala dělat písně pro masy, odletěla před Spoustou andělů k Dotyku, a nabrala směr menší prodejnost poloprázdné haly…

    Sdílejte článek:

Aneta Langerováse vrhla do vod hudebního showbyznysu v roce 2004. Vítězstvím v soutěži Česko hledá Superstar se jí otevřely zcela nové obzory. Na jednu stranu jí dalo prvenství v populárním klání šanci natočit první desku a poměrně lehce si získat slušnou základnu fanoušků. Na druhou se ale Aneta bude muset hodně snažit, aby se nálepky „úspěch díky vítězství v Superstar“ zbavila.
Hned po svém triumfu se Aneta Langerová zařekla, že nebude jen pouhou loutkou a půjde si svou vlastní cestou. Co slíbila, to také splnila. I když s prvním albem Spousta andělů*se jí to ještě tak úplně nepovedlo. Deska poznamenaná šibeničními termíny nechala Anetin talent odpočívat, ale stala se dobrým můstkem pro další hudební pokusy. Zpěvaččina debutu se prodalo úctyhodných 125 tisíc kopií. I přes otřesné texty Oskara Petra a přílišnou snahu o „hitovost“, které kvalitu nahrávky značně srážely, se na ní našly i první hudební perly. Ať už v podobě Vody živé, kterou otextoval ex-kirken Michal Hrůza, nebo titulní *Spousty andělů.
V duchu „langerovské“ mánie a vyprodaného turné následovalo vydání živé desky Spousta andělů – Koncert. I přes všudypřítomné dohady o zlatokopectví a finanční politice hudebního vydavatelství nelze albu upřít kouzlo live-nahrávky a v neposlední řadě ani potvrzení faktu, že Anetě to prostě nejvíc sluší na pódiu. Navzdory delší pauze zaviněné přípravou nového alba mladá zpěvačka nadále vyhrávala ankety typu Zlatý slavík a platila za miláčka pubescentních davů. K neustávajícím aktivitám, na které Aneta nedá dopustit, patří její charitativní činnost pro Světlušku.
Druhé album se na pultech objevilo po dlouhých a pečlivých přípravách až v květnu letošního roku. Dotyk je pravým opakem Anetina debutu. Každý tón, každý zvuk a aranže jsou doladěny do naprosté hudební dokonalosti. Jan P. Muchow odvedl práci, na kterou jsou od něj hudební znalci zvyklí. Stejně tak přítomnost pánů Neuwertha či Ledviny slibuje opravdu dobrou „poslyšenou“. Všichni tito osvědčení umělci měli Anetu Langerovou pošoupnout někam dál. Otázkou však zůstává, kam zpěvačce skutečně dopomohli… Jestli to bylo do P-odolí nebo do lékárny, se ukáže až postupem času.
Hudební spojení Langerová–Muchow už samo o sobě zavání menším trapasem. Stačí vzpomenout na loňské album Surprise Paula Simona a jeho spolupráci se světově proslulým Brianem Enem. Přestože se jedná o dva špičkové hudebníky, jejich záběr je natolik rozdílný, že ze společného tvoření nemůže vzniknout jednotný důvěryhodný celek. Podobné je to i s Dotykem. Přílišná elektronika a Muchowovy experimenty, které by možná skvěle zapadly na desku Monkey business, zastiňují Anetiny největší přednosti. Nádherná barva hlasu a jeho rozsah tak často zanikají ve spleti rozličných zvukových kreací.
„Dotykové plusy“ naštěstí převládají. Na nové desce si Aneta Langerová poprvé pořádně vyzkoušela roli textařky a ani s komponováním hudby nezůstala pozadu. Její verše působí přirozeně, kompaktně, a naštěstí jsou „o něčem“, což se o mnohých českých písních prohlásit nedá. Že jde o zpěvaččiny začátky, je sice občas patrné, ale na to, že se jedná o její premiéru, je výsledek více než slibný. Stejně tak s notami si Aneta hodně rychle potykala.
O tom, že je Dotyk přelomovým albem, nemůže být pochyb. Aneta Langerovákonečně udělala desku podle sebe. Je samozřejmé, že na své hudební cestě stále trochu bloudí, na první poslech je však jasné, že masy už mají po srandě. Mladé zpěvačce nejde o prodejnost nebo všeobecný úspěch. Jde jí o to, aby dělala hudbu tak, jak ji cítí. A to i přes ztrátu řady svých fanoušků. Je to znát i na úspěšnosti turné, které zpěvačka nedávno v Bratislavě „dojela“. V pár případech museli pořadatelé vystoupení přesunout do menších prostor, na Slovensku byly hned dva koncerty pro nezájem zrušeny.**
Aneta Langerová** tak dost možná zamává všem hudebním ptákům, Andělům a stane po boku Lenky Dusilové nebo Anny K. na stupních poražených. Nejdůležitějším však zůstává fakt, že bude dělat kvalitní nepodbízivou hudbu, za kterou se bude moct postavit a nebude se za ni muset stydět… A kdo ví, třeba se od ní té odzbrojující krásy a jednoduchosti v jednom à Alanis Morissette ještě dočkáme…**
Ve čtvrtek 22. listopadu vystoupí Aneta Langerová společně s Hanou Hegerovou a No Name v Divadle Archa na benefičním koncertu pro Světlušku.**
****

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.