Superhvězdy filmových soudtracků

  • Superhvězdy filmových soudtracků Fotogalerie (14)
    • 28.08.2007
    • Tisk

    Nedávno jsme na těchto stránkách psali o nejkrásnějších filmových melodiích. Dnes se budeme věnovat přímo skladatelům, kteří si jistě zaslouží, aby lidé znali jejich jména. Film se stal za posledních pár desítek let velmi úspěšným médiem, které oslovuje víceméně každého. Opravdové kasovní trháky shlédnou milióny lidí, kteří v pokladnách nechají stovky miliónů dolarů. Všichni si pamatují herce, většina lidí režiséra. Kdo si ale vzpomene na autora hudby? Moc lidí ne, přesto tento člověk má mnohdy na úspěch filmů zásadní vliv.

    Sdílejte článek:

V tomto článku popíšeme ty nejplodnější a nejproslulejší skladatele filmové hudby. S jejich jmény se jistě setkáte i v budoucnu, takže s dnes nabytými znalostmi budete moci frajeřit před kamarády při příští návštěvě kina.

Jednou z těchto znalostí může být i fakt, že hudbu k filmu neskládá pouze ten člověk, který je pod ní podepsaný. Filmoví skladatelé pracují tak, že pro inkriminovaný film vytvoří pouze několik hlavních motivů, které pasují na hlavní události nebo dějové zvraty (láska, zrada, akce, smutek). Tyto krátké úryvky by v žádném případě nemohly sloužit jako kulisa k dvouhodinovému filmu, proto nastupují skladatelé-dělníci, kteří vytvořené motivy rozpracují přímo k filmu.

Kdo tedy patří mezi elitu skladatelů filmové hudby?

Hans Zimmer
Narodil se v Německu, ale slávy se dočkal až Hollywoodu. Mezitím ale se svou skupinou The Buggles stihnul složit hitovku Video Killed The Radio Star a na klávesy hrál také v kapele Ultravox. Zimmer se k filmové hudbě dostal v Londýně, ale zlom v jeho kariéře nastal v roce 1980, když dostal nabídku stvořit hudbu k filmu Rain Man. Film dostal Oscara, Zimmer byl za hudbu nominován. O rok později se situace opakovala s filmem Řidič slečny Diasy.

V devadesátých letech se Hans Zimmer dočkal Oscara za hudbu ke Lvímu králi. Povedenou muzikou ale doprovodil také například Gladiátora, Tenkou červenou linii nebo Posledního samuraje, který byl jeho stým počinem. Výčet povedených výtvorů však může pokračovat filmy jako Pearl Harbor, Černý jestřáb sestřelen, Madagascar, Thelma a Louisa, Batman začíná nebo Šifra mistra Leonarda. Nejnovějším zářezem na pažbě je soundtrack k celovečerním filmu Simpsonovi.

James Horner
Začal také komponovat v osmdesátých letech, oproti Zimmerovi měl tu výhodu, že je rodákem z Los Angeles, takže do Hollywoodu mohl dojít pěšky. Horner to ale vzal oklikou a základní hudební vzdělání získal stejně jako Zimmer v Londýně. Vysokou školu ale zakončil doktorátem doma v Kalifornii. Do povědomí se začal zapisovat třeba s filmem 48 hodin. Následovaly filmy Casper, Vysoká hra patriotů, Muž bez tváře, Jméno růže nebo Vetřelci, z novějších titulů třeba Apocalypto.

Melodii, kterou od Hornera bude znát asi každý čtenář DanMusic, bude ta, kterou nás jednu dobu oblažovala Celine Dion – My Heart Will Go On. Horner totiž složil hudbu k filmu Titanic. Film vyhrál Oscara za hudbu i za píseň k filmu, soundrack se prodal v 28 miliónech kopií. U kritiků ale uspěla také hudba ke Statečnému srdci, Apollo 13, Legendě o vášni nebo Čisté duši.

Howard Shore
Třetím výtečníkem je kanaďan, pan Shore. Do showbusinessu začal dělat na konci šedesátých let, kdy hrál s kapelou Lighthouse(neplést s britskou formací stejného jména!). V sedmdesátých letech začal psát muzikály a televizi.

Kromě toho, že napsal soundtrack k filmům Moucha, Philadelphia, Dogma, Ed Wood, Existenz, Sedmnebo k Mlčení jehňátek, je jeho největší výhrou asi hudba k fantasy trilogii Pán prstenů. Za tolkienovský soundtrack získal hned tři Oscary. Režisér Peter Jackson ho tedy ihned angažoval také do filmu King Kong – nakonec je však pod soundtrackem k tomuto filmu podepsán James Newton Howard. Nicméně Shore si jako cenu útěchy zahrál alespoň malou roli v závěru filmu: hraje dirigenta. A když už jsme u těch cameo rolí, Howard Shore hraje strážce Rohanu v Návratu krále (v rozšířené verzi).

Shore je také dvorním skladatelem režisérů Davida Cronenberga a Martina Scorseseho(Gangy New Yorku, Dějiny násilí apod.).

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.