Best Of album Asian Dub Foundation

  • Best Of album Asian Dub Foundation Fotogalerie (5)
    • 27.04.2007
    • Tisk

    Anglická alternativní hudební skupina hrající Asian Dub Foundation ve své hudbě kombinuje breakneat, dub, dancehall a ragge, stejně jako prvky punku a rocku. Před 14 lety kapela vyplula na povrch z projektu letních hudebních workshopů, které pořádala londýnská Farringdonská hudební společnost a mladí Asiaté se zde učili základní hudební fígle a postupy. Nyní ADF vydávají své bilanční album Best Of, které se na našich pultech objevilo 23. dubna.

    Sdílejte článek:

Zajímavé kombinace žánrů

Asian Dub Foundation jsou jen těžko zařaditelní – hrají hudbu s raggajunglovými rytmy, indodubovou basou, sitarem inspirovaným kytarou a velkou energií. Ta je patrná nejen na jejich deskách, ale ještě více na koncertech. Za dvanáct let své existence vydali ADF celkem pět studiových alb a dvě alba živá a nyní se jim pozdávalo, že je ten správný čas na první bilancování….

Čas na Best Of… a turné

A jak jinak shrnout svou dráhu než albem s tím nejlepším. Bilancující album se jmenuje Time freeze 1995/2007: The Best Of a nejdeme zde hned dva nikdy nevydané tracky. Desku si můžete navíc koupit jak jako klasické CD, tak jako dvojalbum v De Luxe verzi, která navíc obsahuje remixové tracky, zajímavé hosty a jeden nový song navíc.

V souvislosti se svým albem Asian Dub Foundation vyrážejí na turné a hned po jeho skončení se chystají do studia natáčet další řadovou desku.

Pod vlivem punku

I přes kombinaci mnoha hudebních žánrů je skupina charakteristická tím, že využívá živé nástroje a připouští vliv punku na svou produkci. ADF vznikli v roce 1993, kdy se v Londýně natáčel dokumentární film Identical Beata nenatáčel se nikde jinde než v již zmíněné škole Farringdon Community Music House. Pořádané workshopy vedli Aniruddha Das a John Pandit, který byl mimo jiné i DJem. Na těchto workshopech se dvojice setkala se čtrnáctiletým bengálským rapperem Deederem Zamanem a všichni společně pak založili Asian Dub Foundation. Spolu se vznikem skupiny přišel i vznik přezdívek jednotlivých aktérů, Das si začal říkat Dr. Das, Pandit se přejmenoval na Pandit Ga Zaman vystupoval pod jménem Master D.

První úspěchy

Spolu s novými členy – kytaristou Chandrasonicem, tanečníkem a DJem Bubble Sun J se ADF uvedli na scénu hitovým singlem Rebel Warrior, který byl součástí debutovém alba Facts And Fictions z roku 1995.
Neméně slavným hitem ADF je o tři roky mladší  Rafi's Regente, díky němuž skupina získala nominaci na prestižní Mercury Music Prize. Ale

nejúspěšnějším dosavadním albem kapelky je Community Music z roku 2000, která získala v New Musical Express (NME) 10 bodů z 10 možných a objevil se na něm hit Taa Deem.

Skalní členové kapelu opustili…

Ve stejném roce, jako album vyšlo, však kapelu opustil zakládající člen a zároveň frontman Deeder Zaman a po několika dalších změnách v kapele vyšlo čtvrté album Enemy Of The Enemy. To se stalo nejprodávanějším počinem ADF, a to hlavně díky hit-singlu Fortress Europe. Po něm následovalo koncertní album Live: Keep Bangin On The Walls(2005) a zatím poslední album Tank. Rok po jeho vydání opustil kapelu další zakládající člen Dr. Das. Zbytek seskupení pak pracoval na dubové opeře pojednávající o Muamarovi Al-Kadáfím, která byla na scénu uvedena vloni na podzim.

 

A nyní je tu novinka! Jak se ADF vyrovnali se změnami, jak opera ovlivnila jejich tvorbu, o tom všem svědčí jejich bestovka, která vyšla 23. dubna.

 


Kup si nové CD

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.