Na Colours míří legendární Midnight Oil

  • Na Colours míří legendární Midnight Oil Fotogalerie (27)
    • 17.02.2017
    • Tisk

    Po britských Jamiroquai zažije letošní ročník festivalu Colours of Ostrava další velký návrat: v rámci comebackového světového turné na něm vystoupí vůbec poprvé v České republice slavná australská kapela Midnight Oil.

    Sdílejte článek:

Tedy kapela, která prodala miliony alb, získala jedenáctkrát cenu Australian Recording Industry Association, proslavila se hity jako Forgotten Years, Blue Sky Mine, The Dead Heart nebo Beds Are Burning, se kterou byla uvedena do americké Rock&Roll Hall of Fame.

"Přivítejme Midnight Oil v původní sestavě! Zpěváka Petera Garretta, bubeníka Roba Hirsta, kytaristu Martina Rotseyho, basáka Bonese Hillmana a klávesáka Jima Moginieho. Báječnou kapelu s mocným politickým étosem, pevnými názory a radikálním gesty představující černé svědomí nejen Austrálie,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Šestnáctý ročník Colours of Ostrava proběhne od 19. do 22. července opět v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic.

K hlavním oznámeným jménům patří Jamiroquai, Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, LP, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka, Laura Mvula, UNKLE, Afro Celt Sound System nebo Nouvelle Vague.

"Je lepší zemřít ve stoje, než žít na kolenou,” tvrdili vždy Midnight Oil. Uhrančivý melodický rock spojili s ostrými společenskými, ekologickými a protiválečnými protesty.

"Jak můžeme tančit, jak se můžeme smát, když naše postele hoří. Přišel čas zaplatit,” zpívali a trvali na přesvědčení, že Austrálie zemi původním obyvatelů ukradla a chovala se k nim drastickým způsobem.

V létě roku 1986 nasedli Oils do aut a rozjeli se s aboridžinskou kapelou Warumbi Band na turné do odlehlých aboridžinských oblastí: vystupovali na provizorních podiích pod noční oblohou a večer se s hostiteli choulili u ohňů.

Po návratu natočili přelomové album Diesel and Dust, které se  přes dva roky drželo v žebříčku, čímž překonalo obrovský úspěch alba 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Třaskavou desku Blue Sky Mine pak proslavili po světě partyzánskou akcí: protestní koncert proti ekologické katastrofě způsobené ropným tankerem Exxon Valdez odehráli na valníku před budovou Exxonu na Manhattanu.

Konec v roce 2002 nepřišel z únavy, ani ztráty síly, to jen Peter Garrett vstoupil do politiky. Stal se nezávislým poslancem parlamentu a později ve dvou vládách ministrem životního prostředí a školství.

Midnight Oil se od té doby objevovali na veřejnosti jen vzácně, vždy při benefičních akcích. Naposledy v roce 2009 pro oběti obřích australských požárů. Zbývající členové se věnovali vlastním hudebním projektům. Garret z politiky odešel v roce 2013 a loni vydal první sólové album A Version of Now.

Skupina k nadšení fanoušků letos 17. února oznámila, že se vrací na koncertní pódia.

V rámci turné s názvem The Great Circle projedou od dubna do listopadu celý svět - od komorního klubu v Sydney přes Brazílii, Severní Ameriku, Evropu, Nový Zéland a zpět do Austrálie.

Turné doplní vydání tří kolekcí CD: první bude obsahovat všechna jejich LP a EP, druhá jejich CD a videa a třetí 4 CD/8 DVD, sběratelský kousek s dosud nevydaným materiálem nazvaným The Overflow Tank.   

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava 2017 jsou v prodeji na webu festivalu a v síti Ticketpro. Aktuální cena 2 490 korun platí na limitované množství pěti tisíc kusů. V prodeji je také ubytování ve stanovém městečku, parkování nebo místo pro karavan.

www.colours.cz

 

Podobní interpreti

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze