Vladimír Mišík slaví jubilejní edicí sólo debutu

  • Vladimír Mišík slaví jubilejní edicí sólo debutu
    • 14.02.2017
    • Tisk

    Vladimír Miší, bez nadsázky legendární bard, který ovlivnil nejednu generaci tuzemských muzikantů, oslaví 8. března sedmdesáté narozeniny. Mezi gratulanty nebude chybět ani Supraphon, který při té příležitosti v pátek 17. února vydá ve výpravné, jubilejní reedici na CD a vinylu jeho první sólové album.

    Sdílejte článek:

Album, jemuž se obecně říká Stříhali dohola malého chlapečka, a patří bezpochyby mezi skvosty domácí populární hudby, vyjde v novém remasteru z původních pásů.

"Je to deska založená na silné, ne však nepřístupné osobnosti, kolem níž rozvíjejí nápady a atmosféru další hudebníci ve studiu, spíš kamarádi než běžní hráči nebo aranžéři. Snad právě proto, že Vladimíru Mišíkovi nešlo při výběru textů a hudebníků o nic jiného, než o tu JEHO pravdu, máme konečně album písniček, které je nezaměnitelně městské a dnešní," napsal mimo jiné o Mišíkově sólové prvotině v době jejího vydání hudební kritik Jiří Černý.

Deska, kterou Vladimír Mišík po účinkování v The Matadors, Blue Effectu a Flamengu potvrdil vlastní skladatelskou invenci, a definitivní přechod k českým textům, se nikterak překvapivě stala událostí roku 1976.

Svůj díl na tom měli jak skvělí muzikanti, kteří se sešli ve studiu (zčásti zárodek příští kapely ETC..., ale také hosté jako C&K Vocal, O. Petřina nebo J. Stivín), tak výtečné texty, ať už Mišíkovy vlastní nebo vypůjčené od J. Kainara, P. Kopty, V. Merty, J. Suchého a H. Žalčíka.

Následující čtyři desetiletí, během nichž většina z devíti skladeb takřka zlidověla, jen potvrdila sílu a nadčasovost tohoto opusu.

Dosvědčují to ostatně i slova dvou desítek muzikantů a jiných umělců, kteří se v bookletu připravené reedice vyjadřují k významu alba.

"Tahle deska speciálně pro mne znamenala překvapivé zjištění, že i v té průserové době se tu dá vydat něco, co má smysl, a taky že Vláďa našel pro sebe úplně novou parketu, kterou vlastně neopustil dodnes," napsal například Michal Prokop.

Podobně to vidí i renomovaný bubeník Pavel Fajt: "Skvělá deska, co pomohla přežít tu posranou dobu."

Hudební publicista Ondřej Bezr k tomu dodává: "Je to první Vláďovo album, které jsem celé slyšel, byť vzhledem ke svému věku s jistým časovým posunem, a na jehož základě jsem si ho zamiloval - Jednohubkám, Chlapečkovi nebo Obelisku nešlo odolat."

Kromě zmíněných ohlédnutí reedice nabízí komplet písňových textů, režimem zakázané návrhy titulu, původní sleevenote Jiřího Černého, i sadu málo známých či pro tuto příležitost nalezených dokumentárních záběrů z doby vzniku alba.

To vše pod taktovkou původních tvůrců obalu, tedy fotografa Jaroslava Prokopa a grafika Karla Halouna, kteří přispěli cennými vzpomínkami i archivy, a jsou podepsáni také pod poněkud upravenou podobou titulky oproti původnímu vydání.

Vše výše zmíněné dotváří a podtrhuje jedinečnost tohoto alba, jež bylo pro mnohé v době vydání pomyslným světlem ve tmě.

Platné je však i dnes a pro ty, kdo onu dobu temna nezažili.

V neposlední řadě je pak také poctou fenoménu jménem Vladimír Mišík.

Fenoménu, jehož význam dokládá kromě zástupů posluchačů napříč generacemi i nedávno skončená, veleúspěšná sbírka na crowdfundingovém portálu HitHit na realizaci dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka, který bude mít premiéru příznačně v den bardových narozenin 8. března 2017 v pražském Bio Oko.

Podobní interpreti

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.