Colours Of Ostrava láká na další jména

  • Colours Of Ostrava láká na další jména Fotogalerie (9)
    • 04.01.2017
    • Tisk

    Mezinárodní festival Colours of Ostrava poskytuje už od samého začátku existence velký prostor předním světovým jménům ze scény world music - umělcům a kapelám, jejichž kořeny leží v tradiční hudbě z Afriky, Asie, ale i Evropy nebo Ameriky.

    Sdílejte článek:

První tři jména - Afro Celt Sound System, Faada Freddy a Speed Caravan - se na Colours of Ostrava vracejí po mnoha letech. Budou to ale návraty v nových sestavách či s novým programem, často s přesahy do rocku, elektroniky, psychedelie nebo gospelu,” vysvětluje ředitelka festivalu Zlata Holušová. 

Jednou z “world music hvězd” se v Ostravě stane britská čtrnáctičlenná “superformace” Afro Celt Sound System, která pod vedením Simona Emmersona proslula fúzí gaelských a západoafrických hudebních tradic s elektrobeaty.

"Prodala miliony alb vydávaných Peterem Gabrielem, omráčila odborníky i Roberta Planta a následovníkům navždy určila směr. Na Colours of Ostrava přiveze nové album Source, které podle mnoha anket patří k nejvýznamnějším nahrávkám roku 2016,” dodává Zlata Holušová.

K původnímu nevšednímu elektro-akustickému zvuku, kterému vévodí zvonivá kora N´Faly Kouyateho z Guineje, dunivá bhangra hráče na buben dhol Johnnyho Kalsiho a umění irské hráčky na dudy Emer Mayock, nově přibyli uhrančivý dudák, kytarista a raper Griogair, ženský guinejský sbor Les Griottes, severoirská jazzová zpěvačka a flétnistka Ríoghnach Connolly i propracovaný rytmický souboj Robbieho Harrise s bodhranem a talking drumem úchvatného Moussy Sissokho.

Na Colours of Ostrava se Afro Celt Sound System vrátí v pozměněné sestavě po sedmi letech, podobně jako senegalský zpěvák Faada Freddy, bývalý člen slavného hip hopového tria Daara J, které návštěvníci viděli dokonce před dvanácti lety.

K fascinující hudbě mu tentokrát budou stačit pouze hlas, tělo a pětičlenná a cappella skupina.

Faada Freddy se v roce 2015 triumfálně vrátil s nádherným albem Gospel Journey, směsí gospelu, soulu, jazzu, reggae, popu a hip hopu, natočeným pouze s úžasnými hlasy, beatboxerem a perkusistou, “bubnujícím” na ozvučenou hruď.

"K tvořivosti nepotřebujete nutně peníze. Hudba může být dostupná pro každého. Stačí vám hlas a tělo,” tvrdí Faada.

A do třetice se po osmi letech do Ostravy vrátí alžírsko-senegalsko-francouzská formace Speed Caravan, která pod vedením alžírského hráče na elektrifikovanou loutnu oud Mehdi Haddaba míchá do drtivého zvuku severoafrické chaabi, mbalax, hard rock i elektro.

"Představte si, že Led Zeppelin natočili album v Africe nebo, že Joe Satriani strávil dovolenou na Sahaře,” naznačuje Mehdi, co máme čekat od Speed Caravan, se kterými dobyl většinu významných festivalů a získal pověst smělého inovátora původně akustického nástroje.

S formací se zapojil i do Albarnova projektu Africa Express a sám hostoval u kdekoho: Rachid Taha, Gorillaz, Salif Keita, Ibrahim Maalouf, Eric Truffaz a další.

Šestnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava proběhne od 19. do 22. července 2017 opět v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic a dosud oznámenými hlavními hvězdami jsou Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, Laura Mvula, Benjamin Clementine a Nouvelle Vague.

Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji na festivalovém webu a v síti Ticketpro. Aktuální cena 2 290 korun platí na limitovaný počet pěti tisíc kusů. V prodeji je také ubytování ve stanovém městečku, parkování nebo místo pro karavan.

www.colours.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze