Dokumentární cyklus Kmeny zve na předpremiéru

  • Dokumentární cyklus Kmeny zve na předpremiéru Fotogalerie (2)
    • 07.04.2015
    • Tisk

    Kmeny, unikátní koprodukční dokumentární cyklus, který mapuje současné městské subkultury, běží od 4. března 2015 ve vysílání druhého programu České televize. Uvedení jednotlivých dílů na televizní obrazovku předcházejí předpremiéry dokumentů v několika českých a moravských městech. Už tuto středu 8. dubna proběhne na smíchovské Náplavce poslední veřejná předpremiéra.

    Sdílejte článek:

Na programu jsou díly Tuning a Meatheads.

Příznivci tuningu si budou moci také prohlédnout unikátní vozy, které se přímo v dokumentu objevily. Vstup na projekci je zdarma.

Veřejnou projekci dílů Tuning a Meatheads za přítomnosti Vladimíra 518 a režisérů JQr a Petra Hátleho doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů.

Partnery dokumentárního cyklu Kmeny jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.

Tuning (režie JQr)

V tuzemských končinách jde o početný kmen těch, kteří se zkrátka nespokojí s klasickým vzezřením jejich vozů. Od šachovnicových samolepek, liščích ocasů na anténách přes zatmavení skel, výfukové koncovky či doplňky upevňované na karoserii, až po výkonnostní tuning, jež zařídí co nejnižší váhu a co nejvyšší výkon. Kategorií je celá řada a této snaze o odlišení se na silnici se už přizpůsobují i samotné automobilky.

Meatheads (režie Petr Hátle)

I když se u nás s termínem Meatheads setkáte spíš zřídka, angličtina takhle krásně pojmenovala kmen těch, kteří to s činkami myslí skutečně vážně. Ať už jde o kulturisty, liftery nebo silovkáře a nebo u nás zatím nejméně rozšířené vyznavače tzv. funkčních tréninků. Všechny spojuje touha se pořád vyvíjet a dávat na odiv vlastní identitu závisející na rostoucích svalech i zkušenostech.

Co jsou Kmeny?

Dokumentární série Kmeny, která vychází ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli.

Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, trashmetalisty, hipstery - do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním.

Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize.

Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště.

Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály.

Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako jsou oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby nebo úpravy.

Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.

Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize vysílá od března do června 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT2.

Na jejich vzniku se podílelo 11 režisérů, dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica.

www.kmeny.tv

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.