Asaf Avidan má nový singl, za pár dní zahraje v Praze

  • Asaf Avidan má nový singl, za pár dní zahraje v Praze Fotogalerie (18)
    • 06.10.2014
    • Tisk

    Pozoruhodný izraelský písničkář Asaf Avidan už zítra vypustí do světa zbrusu nový singl „Over My Head“ z připravovaného alba „Gold Shadow“. Koncem měsíce října předvede v Praze ojedinělou „one man show“…

    Sdílejte článek:

„Na jeho úchvatný naříkavý hlas nejde zapomenout,“ prohlásil na jeho adresu Devendra Banhart a stejný údiv s ním sdílejí také Robert Plant, Morrissey nebo Lou Reed.

Řeč je o jednom z nejpozoruhod­nějších písničkářů současnosti Asafu Avidanovi, který zavítá poprvé i do Prahy – 25. října do prostoru Forum Karlín tentokrát uspořádaného na sezení.

Už zítra tj. 7. října 2014 vydá singl "Over My Head“ z připravovaného alba Gold Shadow.

Pražský koncert je pro domácí publikum poslední příležitostí vidět na pódiu tohoto uhrančivého hudebníka v rámci sólového evropského turné Back to Basics, které skončí 1. listopadu v Londýně po řadě vyprodaných a nadšeně přijatých koncertů.

Sólové vystoupení pouze s kytarou, harmonikou a elektronikou dává vyniknout jeho velkému charismatu, síle hlasu i jeho písní a dává za pravdu všem nadšeným hodnocením.

Například časopis Rolling Stone Asafa Avidana, který se proslavil především písní „One Day/Reckoning Song“, nazval „hudebním géniem a novým Mesiášem“ a ohlasy na první tuzemský koncert na Colours of Ostrava také nešetřily superlativy: „jedna z největších husích kůží“, „strhující projev, charizma a smysl pro humor“, „zválcoval Colours of Ostrava, stal se zjevením“ nebo „všechny rozložil na molekuly a stala se z něj hlavní hvězda…“

Deník New York Times jeho projev charakterizoval takto: "Na jedné straně připomíná Asaf Avidan poetikou svých písní Leonarda Cohena… svým mocným hlasem odkazuje k Robertu Plantovi…a při koncertech se chová téměř jako kabaretní bavič – písně prokládá příběhy ze života…”.

Koncert ve Foru Karlín, které nabídne opět skvělý zvuk, začíná ve 20 hodin a vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro.

"Nikdy jsem nechodil na lekce zpěvu. Přišlo to samo, spolu s emocemi a pocitem, že zpívání musí bolet a lámat srdce,“ říká charismatický Asaf Avidan, kterému se v Izraeli podařilo s indie rockovou kapelou The Mojos navždy zapsat do dějin s písněmi původně zamýšlenými jako lék na deprese z rozbitých vztahů.

Asaf je proměnil ve vtahující, melodicky gradující balady zahalené do folku, dřevního blues, ozvěn raných Led Zeppelin i novodobých White Stripes.

Existenciální přemítání se u něho mísí s romantikou.

"Proto miluji Leonarda Cohena, to, jak každé jeho slovo připomíná chirurgický skalpel,“ říká Asaf, zpívající jako jeden z mála v Izraeli anglicky.

Asaf Avidan se narodil před čtyřiatřiceti lety v Jeruzalémě jako dítě diplomatů, takže několik let strávil na Jamajce.

Vystudoval filmovou animaci a design, věnoval se sochařství a natáčení úspěšných krátkých filmů, ale v roce 2006 propadl hudbě a úspěch epíčka Now That You're Leaving jeho uměleckou kariéru obrátil docela jiným směrem.

S platinovými a zlatými alby The Reckoning, Poor Boy/Lucky Man a Through the Gale od roku 2007 AsafThe Mojos postupně vyčnívali nade všemi, ale když se z klubů Tel Avivu dostali na pódia prestižních zahraničních festivalů, jejich sláva a uznání nabyly také světových dimenzí.

Během turné se Asaf s akustickou kytarou stále častěji uchyloval k intimním sólovým koncertům, na nichž ho doprovázela pouze cellistka Hadas Kleinman.

Předskakovali Bobu Dylanovi a v newyorské Carnegie Hall si zahráli na akci Tribute The WhoBobby McFerrinem a dalšími kapacitami.

V roce 2011 izraelský Asaf Avidan oznámil, že napříště se obejde bez The Mojos.

O rok později ale přišel naprosto nečekaný zlom: německý DJ Wankelmut do taneční podoby zremixoval píseň „One Day/Reckoning Song“, která se v nové podobě stala jednou z nejprodávanějších skladeb roku 2012 v Evropě.

Remix se dostal na vrchol žebříčků ve 14 zemích, videoklip zhlédlo na YouTube přes 150 miliónů diváků a přes 1,5 milionu lidí si jej stáhlo.

Zatím poslední sólové album Different Pulses předcházela velká očekávání, která nakonec předčilo a nebývalý zájem zaskočil i samotného Avidana.

V mnoha zemích za něho totiž obdržel platinové a zlaté desky. Recenze neskrývaly nadšení a přirovnání ke Cohenovi nebo Jeffu Buckleymu nebrala konce.

www.charmmusic.cz


Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze