Goodbye my friends, goodbye to the money

Stejně jako Země česká má svýho kapesního Najsčernokněžníka, tak minimálně starej kontinent má instantního mikropekelníka, v Berlíně domestikovanýho, z britskejch ostrovů chladnou liknavostí hudbymilovnejch mas vyděděnýho Chrise Cornera.

IAMX – Volatile Times

Vydáno: 21.3.2011

Skladby: I Salute You Christopher, Music People, Volatile Times, Fire And Whispers, Dance With Me, Bernadette, Ghosts Of Utopia, Commanded By Voices, Into Asylum, Cold Red Light, Oh Beautiful Town

Vydavatel: Panther

Tenhle subtilní maskot teatrálního novoromantismu a přehrávaný dekadence – navzdory předpojatosti pramenící z otravně bezmezný tuzemský adorace – je bez diskuze svým způsobem génius. A to říkám vědom si toho, jak často jsem reagoval podrážděně a nelichotivě komentoval fakt, že ve východní Evropě a speciálně v Čechách se tomuhle burleskovýmu electro kabaretu daří jako máločemu. Chris je dobrej obchodník a svoje na-první-dobrou sugestivní shows umí prodávat s chladnou kalkulací, takže má ultimátně dobrej důvod se sem rád vracet. Minimálně kvůli lehce frustrovanejm lolitkám, kterejm před ksichtíkem bouchly saze, sněj o hodně zvrhlým pornu s přídechem obscénní bisexuality a hltaj každý Mistrovo gesto, jako by byl nějakej guru gangbangovýho emoklanu. Buchty sice stárnou, ale díky Chrisově updatovaný magický formulce o sexuální tenzi na pódiu pořád dorůstá mladý maso. Prostě sen každýho cáklýho performera, takhle ovládat lehce prokouknutelnou manipulací, navíc skrz žánr, kterej je zdá se globálně na masivním ústupu. Tohle celý se dá donekonečna sarkasticky komentovat, až by to lehce mohlo evokovat dojem závisti, nepřejícnosti, pohrdání, nebo naopak potlačovaný adorace. Jenže jsem se zatím vůbec nedostal k hudbě.

Jako velkej fanoušek Sneaker Pimps z období, kdy Chris už zpíval, až po jeho inkarnaci v raný IAMX si můžu dovolit bejt trochu cynickej a rejpat. Koneckonců se s tím pakem nějakou dobu znám, remixoval pro nás jednu věc, hráli jsme spolu pár koncertů, a vazeb na jeho průběžný nohsledy je taky celá řada (namátkou James Cook, Dean Rosenzweig a další). Takže – Volatile Times by se klidně mohla jmenovat Kingdom Of Welcome Addiction Pt. 2, protože rozvíjí, prohlubuje, natahuje předchozí desku a dodává jí další, decentní, ale důležitej rozměr. Mluvit o Cornerově zrání je v případě zvrhlíka jeho formátu dost nepatřičný, hehe. Hudebně je to hodně podobně mapovaný teritorium jako vždycky, s minimem vyloženě překvapivejch aspektů a momentů. Přesto – jako by mírně ustoupilo to teatrální ‚valmontovství‘, oblečkovo-mejkapová provokace a naopak se zintenzivnila prapodivná pachuť hořkosti, vzdoru, skrz zuby cezenýho vzteku a naléhavosti (jakkoliv slovo naléhavost ve spojení s expresivní hudbou nesnáším). A veskrze brilantní songy. Gradovaný, emotivně členitý a bezchybně napuštěný přesně odváženou dávkou jedu, kterej nezabije, ale paralyzuje centrum pro determinování kýče na dobu, která je nezbytně nutná k přehrání Volatile Times.

Minimálně jednomu přehrání. I když už jsem byl vnitřně skoro přesvědčenej, že asi nikdy nenajdu cestu zpátky k tomu, aby se mi IAMX líbili jako v době, kdy zněli neotřele, provokativně a čerstvě, teď váhám. Nebo spíš jsem pozitivně nalomenej, že když se díky výše zmíněnejm banálním okolnostem přenesu přes veškerej našminkovanej balast a devalvaci, musím si stoupnout před zrcadlo a odezírat sám sobě z napuchlejch rtů, že tohle je krvavej stejk, šťavnatej a dekadentně sexy. Jo. Volatile Times, Ghost Of Utopia nebo frenetickej mayhem Cold Red Light, kterej až skoro evokuje NIN s androgynním frontmanem namísto Reznora, tyhle věci prostě musej vracet víru v to, že nás celou tu dobu Majstro netahal za koule a na vařený nudli, ale že to myslel vážně. Jestli ne, najdu si ho, najdu si i ty jeho koule, co schovává ve spandexovejch leginách, a ukážu mu co proto, skřetovi nezbednýmu hermafroditnímu.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze